Preporuka ratarima za pravovremenu zaštitu od sitnih glodara u ozimim usevima
Sitni glodari predstavljaju veoma značajne štetočine. Kod nas, ekonomski najznačajniji su poljska voluharica, hrčak i poljski miševi. Poljski glodari pričinjavaju štete u pšenici i ozimim žitaricama od setve pa sve do žetve.
Poljska voluharica (Microtus arvalis Pall) u okviru kolonija živi u parovima od šest meseci do dve godine. Najviše se javlja na lucerki, ali je podjednako prisutna na pšenici i ostalim ozimim žitaricama. Hrani se skoro isključivo nežnim, sočnim delovima biljaka. Tokom vegetacije pretežno nastanjuje lucerišta, a tokom zime strna žita, gde se zadržava od nicanja do žetve. Prisustvo poljske voluharice lako se uočava po brojnim utabanim stazicama na površini zemlje i rupama prečnika 3 – 4 cm. Po nekoliko ovih otvora je povezano hodnicima, koji vode ka leglu, na dubini 10 – 18 cm. U vreme klijanja i nicanja biljaka hrani se semenom i klijancima, a zatim oštećuje mlade biljčice. Kada se javi 10 jedinki po aru napad je vrlo jak.
Poljski miševi (Apodemus spp.) Aktivni su tokom cele godine. Poseduju veliki potencijal razmnožavanja i pri povoljnim uslovima dolazi do brzog porasta brojnosti populacije. Njihova brojnost u velikoj meri zavisi od raspoložive hrane i temperaturnih uslova sredine.
Za poljsku voluharicu hemijsko suzbijanje treba započeti pri niskoj brojnosti kada se evidentira 5 aktivnih rupa po aru, a kod poljskog miša sa suzbijanjem početi kada se utvrdi 1 aktivna rupa po aru.
Za suzbijanje ovih štetočina koriste se registrovani mamci – rodenticidi. Mamak se stavlja u aktivnu rupu i potrebno je istu zatrpati. Nakon 10 dana ponovo prekontrolisati stanje sa aktivnim rupama.
Preporuka ratarima je da redovno obilaze ozime useve na njivama, i prate pojavu rupa od glodara kako bi ukoliko do pojave dođe pravovremeno primenili zaštitu.
Marija Janjić
Savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo
PSSS Vranje