Pošto se setva ozimih strnih žita I jarih kultura obavila na upola manjim površinama od očekivanih, kukuruz će ove godine zauzeti veće površine i biti posejan na oko 10000ha. Ovogodišnja prolećna setva kukuruza poljoprivrednike će koštati oko 65.000 dinara po hektaru, računajući seme, veštačko đubrivo i gorivo, što znači da će biti malo skuplja u odnosu na prošlu godinu.
Vanredno stanje i ograničeno kretanje nakon 17h uticali su na sve, pa tako i na poljoprivredne proizvođače Pčinjskog okruga koji ovih nekoliko dana lepog vremena moraju maksimalno da iskoriste i obave prolećnu setvu ratarskih kultura. Većina ratara zbog usitnjenosti i razudjenosti parcela je dobilo odobrenje od ministarstva da rade na njivama, odnosno da se vrate kućama do osam sati uveče.
Mnogi poljoprivrednici, koji moraju da obave aktuelne radove na njivama, mogu da se kreću atarskim putevima i borave na otvorenom bez sankcionisanja u periodu od 17h do 20h. Dakle, svi poljoprivredni proizvođači ukoliko za prevoz i rad koriste traktor ili neku drugu poljoprivrednu mašinu mogu da se kreću nesmetano. Ova odluka odnosi se na lica do 70 godina starosti. Takodje moraju da vode računa da što više izbegavaju magistralne puteve i da se kreću atarskim putevima. Ono što mora magistralnim putem je uputiti se ka kući.
Snežne padavine i mrazevi početkom aprila su nakvasile i ohladile zemljište I nakratko odložile setvu. Poljoprivreda najviše zavisi od vremenskih uslova i vremenskih rokova, temperatura zemljišta je 8-100C na dubini pet do sedam centimetara, zalihe vlage su oko 55-65 l/m2 do dubine 1m, a temperature vazduha se kreću oko 18 stepeni. To znači da su se oranice zagrejale i stvoreni su neophodni uslovi za setvu, koja bi trebalo da bude obavljena u drugoj polovini aprila, I to u optimalnim rokovima.Što se tiće izbora hibrida u sušnim godinama preporuka je da se odaberu malo raniji hibridi, jer su oni manji potrošači vode I treba ih sejati na najmanju preporučenu gustinu. Treba obratiti pažnju i na zahtev biljaka za azotom ne treba ići na neku preteranu količinu azota predsetveno, već odratiti dve prihrane u period 2-3 lista I u periodu od 5- 7 lista. Nakon setve vrlo važna agrotehnička mera u ovom trenutku je ravnjane zemljišta kako bi se obezbedio kapilarni uspon vlage iz dubljih slojeva i kako bi kukuruz ravnomerno nikao jer imamo deficit vlage oko 50l/m2. Sve ovo je važno kako bi najkritičnije faze u razvoju kukuruza – metlanje i svilanje došle ranije. Ne bi valjalo da se setva produži u maju, jer bi tako svaki dan zakašnjenja prouzrokovao vidljivo sniženje prinosa, a vrlo je važno da se moraju uložiti maksimalni napori kako bi se, u uslovima vanrednog stanja zbog pandemije virusa korona, setva obavili što bolje i tako obezbedila prehrambena sigurnost. Što se tiče nabavke semena i sredstava za zaštitu bilja, mnogi poljoprivredinci su to odavno nabavili. Potrebne količine goriva takođe su na vreme obezbeđene. Za poljoprivredniike koji još uvek nisu nabavili sve inpute neće biti problema i poteškoća, kako bi se svi radovi odvijali na vreme i po planu.
PSSS Vranje
Dipl.ing Nada Lazović Djoković
savetodavac za ratarstvo I povrtarstvo