Kako tretirati voćnjake u narednom periodu
Poljoprivredni proizvođači koji se bave voćarstvom u narednom periodu treba da sprovedu određene tretmane nad svojim voćnjacima ističe Dejan Mujakić iz PSSS Vranje
Jabuka
Na teritoriji Pčinjskog regiona, jabuke se u zavisnosti od sortimenta nalaze u različitim fazama cvetanja, od faze većina cvetova sa formiranim kruničnim laticama koje formiraju cvetnu ložu do prvi cvetovi su otvoreni (BBCH 59-60).
Prisustvo infektivnog potencijala u zasadima, osetljiva faza razvoja i najavljene padavine za početak naredne nedelje predstavljaju rizik za ostvarenje infekcije prouzrokovačem čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis).
Proizvođačima se preporučuje fungicidni tretman pre najavljenih padavina nekim od preparata:
Dithane M 45,Mankogal 80, Caiman (a.m. mankozeb) u količini 2 – 2,5 kg/ha.
U cilju suzbijanja prouzrokovača pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha), kod osetljivih sorti, proizvođačima se preporučuje primena fungicida na bazi sumpora:
Kumulus DF, Kossan WG, Webesan, Kolosul u količini 3 do 5 kg/ha.
Višnja
Na teritoriji Pčinjskog regiona zasadi višanje i trešnje se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze od faze pojedinačni cvetni pupoljci još uvek zatvoreni, zelene ljuspice neznatno otvorene do većina cvetova sa krunicama, koje formiraju beli balon (BBCH 55-57). Očekuje se ulazak višnje i trešnje u fazu cvetanja.
Najavljene padavine u narednom periodu i ulazak višnje i trešnje u osetljivu fazu cvetanja, mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju gljivom prouzrokovačem sušenja cvetova i grančica kotičavog voća (Monilia laxa). Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje fungicidni tretman, u fazama cvetanja i pred najavljene padavine, nekim od preparata:
Signum (a.m boskalid, piraklostrobin) … 0,562-0,75 kg/ha
Ciprodex (a.m ciprodinil) … 0,05%
Tokom primene pesticida treba se obavezno pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve potrebne mere radi zaštite pčela i drugih oprašivača.
Kruška
Na teritoriji Pčinjskog regiona krušaka se, u zavisnosti od sortimenta, nalaze u različitim fazama cvetanja, od faze većina cvetova sa formiranim kruničnim laticama koje formiraju cvetnu ložu do prvi cvetovi su otvoreni (BBCH 59-60).
Zasadi krušaka se nalaze u osetljivoj fazi razvoja i najavljene padavine za početak naredne nedelje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije od gljive prouzrokovača čađave krastavosti kruške (Venturia pirina).
U cilju zaštite kruške od ovog patogena, pre najavljenih padavina, preporučuje se primena fungicida na bazi aktivne materije mankozeb (Mankogal 80, Dithane M 45, Bevesan 45 M) u količini 2,5 kg/ha.
Prilikom primene pesticida obavezno se treba pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju zaštite oprašivača.
Šljiva
Na teritoriji Pčinjskog regiona zasadi šljive se, u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, nalaze u fazi od pojedinačni cvetni pupoljci još uvek zatvoreni, zelene ljuspice neznatno otvorene do većina cvetova sa krunicama, koje formiraju beli balon (BBCH 55-57). U narednaih nekoliko dana se očekuje ulazak šljiva u faze cvetanja.
U fazama cvetanja, šljiva je osetljiva na infekciju prouzrokovačem sušenja cvetova, grana i grančica koštičavog voća (Monilia laxa). Najavljene padavine u vreme cvetanja mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju ovim patogenom.
Proizvođačima se preporučuje da u fazama cvetanja šljive, pred padavine koje su najavljene za početak sledeće nedelje, sprovedu hemijske mere zaštite nekim od registrovanih fungicida:
Ciprodex (a.m.ciprodinil) u koncentraciji 0,05%,
Octave (a.m.prohloraz) u koncentraciji 0,04%.
Prilikom sprovođenja hemijskih mera zaštite treba preduzeti sve mere zaštite polinatora.