U našem okrugu, posebno u opštinama Vladičin Han i Surdulica velika je prostorna zastupljenost kiselih zemljišta.
Povećana kiselost zemljišta ima veoma negativan uticaj na gajene biljke. U uslovima kisele reakcije zemljišta smanjena je aktivnost korenovog sistema, što ima za posledicu slabije usvajanje biljnih hraniva.
Povećan je sadržaj slobodnog aluminijuma koji deluje veoma toksično na korenov sistem biljaka, a prvenstveno korenov sistem mahunarki. Takođe, na kiselim zemljištima smanjen je sadržaj lako pristupačnog fosfora. Naime, fosfor unet mineralnim đubrivima u uslovima kisele reakcije zemljišta veže se za slobodni aluminijum i tako postaje nepristupačan za biljke.
Da bi se otklonili napred navedeni nedostaci kiselih zemljišta, kao mera popravke preporučuje se kalcizacija. To je agromeliorativna mera kojom se vrši unošenje krečnog materijala u zemljište, u cilju odstranjivanja suvišne kiselosti koja štetno deluje na gajene biljke.
Krečna đubriva se dobijaju iz prirodnih ležišta (krečnjak, lapor, dolomit) ili kao sporedni proizvodi nekih industrija (saturacioni mulj).
Pozitivno delovanje krečnih đubriva ogleda se u uklanjanju suvišne kiselosti zemljišta, u smanjenju štetnog dejstva aluminijuma, a time i povećanju pristupačnosti fosfora, kao i u poboljšanju mikrobiološke aktivnosti zemljišta, čime se povećava sadržaj nitrata. Ubrzava se humifikacija i mineralizacija organske materije.
U našoj poljoprivrednoj proizvodnji kalcizacija, kao mera popravke kiselih zemljišta, retko se primenjuje. Biljna proizvodnja uglavnom se zasniva samo na primeni mineralnih NPK đubriva.
Kalcizaciju je najbolje obaviti kada na njivama nema useva. U našim uslovima to je u leto, nakon žetve strnih žita.
Marija Janjić dip. inž. poljoprivrede
Savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo
PSSS Vranje