Đubrenje maline u periodu vegetacije
Đubrenje maline u periodu vegetacije je posao za koji je sada pravo vreme, savetuju iz PSSS Vranje. Za savet smo se obratili Suzani Jerkić, dipl. Ing. Vocarstva i vinogradarstva, koja u preporuci kaže:
Da bismo imali redovne i stabilne prinose kao i kvalitetne plodove neophodno je obavljati i redovno đubrenje naših zasada.
Što se tiče đubrenja u proleće koriste se azotna mineralna đubriva i folijarna đubriva. Azotno mineralno đubrivo kao što je KAN 27% unosi u količini od 400 kg/h , tako što se ½ ovog đubriva unosi neposredno pre kretanja vegetacije i to u periodu kraj marta početak aprila meseca a druga polovina ovog đubriva se unosi u periodu od početka maja najkasnije do kraja maja meseca. Nakon ovog perioda ne preporučuje se unošenje azotnih mineralnih đubriva preko zemljišta.
Đubrenje se kod maline obavlja u trake sa jedne ili obe strane reda ukoliko je zasad na nagnutom terenu onda se đubrivo unosi sa gornje strane reda nakon unošenja đubriva neophodno je obaviti plitku obradu zemljišta na dubini 6-8 cm .
Pored toga da bi smo nadoknadili deficit kako makro tako i mikro elemenata neophodna je primena i tečnih folijarnih đubriva koja u sebi sadrže sve potrebne makro i mikro elemente.
Tretiranje zasada maline folijarnim đubrivima treba obavljati u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim časovima kako ne bi došlo do ožegotina. Tretiranje se obavlja u tri do četri navrata najčešće istovremeno kada se vrši tretiranje protiv bolesti i štetočina. Pri tome treba poštovati koncentraciju primene i u prskalicu prvo rastvarati folijarno đubrivo, a zatim potrebne pesticide.