OSTVARENI REZULTATI PROJEKTA DOSTIZANJE EVROPSKIH STANDARDA U EKONOMSKOM OSNAŽIVANJU RANJIVIH GRUPA
- Sprovedena medijska i informativna kampanja
Sprovedena Kampanja „od vrata do vrata“
Tokom koje su vršene posete porodicama u romskim naseljima i udaljenim brdskim selima koje su informisane značaju što ranijeg upisa u predškolski program.
U ovoj aktivnosti su učestvovali predstavnici predškolske ustanove, i ostalih nadležnih ustanova, kao i lica koja u angažovana kao voditelji programa za decu i roditelje u svrhu animiranja korisnika za učešće kao i radi mapiranja korisnika.
Ukupno je tokom realizacije projekta posećeno 40 porodica.
Izrada i podela brošura
– izrađeno i podeljeno 500 informativnih brošura – vodiča za pomoć pri upisu dece u vrtić na srpskom jeziku
– izrađeno i podeljeno 500 informativnih brošura – vodiča za pomoć pri upisu dece u vrtić na romskom jeziku
Medijska kampanja
gostovanja na lokalnim medijima članova projektnog tima, specijalne emisije, prilozi, obaveštenja i sl. koji su imali za cilj promociju svrhe, ciljeva i rezultata Projekta kao i obaveštavanja javnosti o terminima održavanja Projektnih aktivnosti radi uključivanja što većeg broja potencijalnih korisnika i povećanja svesti o značaju što većeg i što ranijeg obuhvata dece u sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Za potrebe realizacije ove podaktivnosti produkovane su dve polučasovne radijske emisije jedna je emitovana na početku projekta a druga na kraju implementacije pojekta; 20 radijskih priloga do 2 minuta i 20 objava na internet portalu.
- Uključivanje dece koja ne pohađaju vrtić u sistem predškolskog obrazovanja i vaspitanja putem kratkih diversifikovanih programa
Jedna od najvažnijih aktivnosti koja se sprovodila tokom implementacije projekta su Diversifikovani programi za decu koja nisu uključena u predškolski program.
Ova aktivnost je predstavljala pripremu i motivisanje roditelja da njihova deca što pre krenu u predškolski program. U okviru ove aktivnosti su se sprovodile razne poučne i kreativne aktivnosti radi privikavanja dece i njihovih roditelja za učešće u predškolskom programu i radi razbijanja predrasuda koji prema vrtiću imaju roditelji iz marginalizovanih grupa kao i predrasude ostalih roditelja prema njima. Ove programe su pohađala deca koja ne pohađaju vrtić uzrasta od 3-5,5 godina iz osetljivih društvenih grupa.
Ukupno 45 dece koja su podeljena u dve grupe je bilo uključeno u ovu aktivnost. Jedna u vrtiću „Zvončica“, a druga grupa u objektu predškolske ustanove u selu Lepenica.
Program se sastoji od sledećih aktivnosti: školica sporta – promocija sporta: sportske igre, fer plej igre, prevencija deformiteta kod dece; muzičko – plesne radionice – negovanje tradicije folklora, ples, upoznavanje sa različitim muzičkim instrumentima, izrada muzičkih instrumenata u saradnji sa roditeljima; dramske radionice – poseta pozorišnim predstavama, predstave sa roditeljima (roditelji nosioci uloga u predstavi, priprema scenarija, izrada kostima, poseta vrtićkim grupama; likovne radionice – upoznavanje dece sa likovnim tehnikama izražavanja ( crtanje, slikanje, senčanje, izrada origamija, vajanje, dekupaž, reciklaža…), likovne radionice sa decom i roditeljima; izleti – vladičin han ( sportski centar, , hram kneza lazara…); čitaonica / pričaonica – osmišljavanje priča, čitanje sa roditeljima, izrada slikovnica i razne druge aktivnosti.
Radionice se održavale osam meseci, pet puta nedeljno, u trajanju od četiri sata dnevno od ponedeljka do petka.
Za realizaciju ove aktivnosti su bila angažovana dva nezapošljena vaspitača, uz stalnu pomoć kadrova predškolske ustanove.
- Radionice sa roditeljima
Radionice su imale za cilj ekonomsko osnaživanje roditelja kao i razvoj roditeljskih kompetencija.
Radionice su imale za cilj osnaživanje roditelja za povećano učešće dece u predškolski sistem obrazovanja i vaspitanja kao i za povećanje njihove zapošljivosti kroz povećanje stručnih kvalifikacija i pristupa tržištu rada, kao i kroz razvoj preduzetničkih veština. Učesnici radionica su bili lica iz marginalizovanih društvenih grupa koja imaju decu predškolskog uzrasta ili će uskoro biti tog uzrasta sa posebnim naglaskom na Rome i lica koja žive u ruralnim sredinama.
Tokom realizacije projekta ukupno su održane 62 radionice, od toga 26 radionica razvoja roditeljskih komptenecija i 36 radionica ekonomskog osnaživanja.
U radionicama je učestvovalo 60 roditelja koji su podeljeni u tri grupe, jedna grupa u objektu vrtića u Lepenici a dve grupe u objektu vrtića „Zvončica“ Vladičinom Hanu.
Realizacija projekta se završava 10.jula 2023. godine.
Projekat „Dostizanje Evropskih standarda u ekonomskom osnaživanju ranjivih grupa“ sprovodi Centar za inkluziju i održivi razvoj. Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).