Odlukom Skupštine opštine Vladičin Han, šest većih urvinskih jezera i više zabarenih površina sa okolinom u selu Jovac nalaze se pod zaštitom – kao Spomenik prirode.
Na ukupno 53 hektara, pod nazivom „Jovačka jezera“, utvrđeni su kao zaštićeno područje lokalnog značaja i poveren je na staranje Direkciji za gradsko zemljište i puteve u Vladičinom Hanu, koja će, na osnovu „Plana unapređenja spomenika prirode „Jovačka jezera“ od 2015. -2024.“ Obavljati poslove zaštite i razvoja.
Jovačka jezera presdstavljaju veliki turistički potencijal, koji već decenijama unazad nije iskorišćen. Netaknuta priroda, sa bogatom florom i faunom zanimljiva je destinacija za ljubitelje prirode i ekstremnih sportova. Stoga je prethodnih godina Jovac okupljai veliki broj izviđača iz naše zemlje kao i skauta iz Francuske , Engleske… Veliki je izazov za ribolovce usled bogatog ribljeg fonda sa 12 vrsta, među kojima su i: som, šaran, babuška, klen… Tu je i strogo zaštićena vrsta dugonogog mrmoljka kao i barska kornjača.
Jovačka jezera nalaze se na desetak kilometara od Vladičinog Hana. Zauzimaju severnu padinu ugašenog vulkana, Oblik, koji pripada planini Kukavica i desnu, dolinsku stranu Jovačke reke – leve pritoke Južne Morave. Nastala su 1977. godine, kada je u noći između 17. i 18. februara usled klizišta, pregrađena Jovačka reka. Tada je klizištem sa Grota i Oblika, pokrenuta klizna masa od 150 miliona metara kubnih zemlje, dovoljna da se njome, npr. popuni 150 fudbalskih stadiona. Klizište je zbrisalo domove 58 porodica, koje danas žive u obližnjem selu, Stubal u naselju koje dobilo ime Jovačko. Ostalo je pošteđeno jedino seosko groblje i četiri mahale, sa druge obale reke. U njima je danas manje od tridesetak meštana, mahom starijih. Najveće – Jovačko dugačko je 1.500 metara, široko 200 i duboko oko 10 metara. Pored njega postoji još šest manjih: Srednje i Malo jovačko jezero kao i Crkveno, Donje, Živkovo i Rusimovo.
Nakon te prirodne katastrofe, kakva se ne pamti na jugu Srbije, nekadašnji Poljoprivredni kombinat „Delišes“, je na oko 28 hektara zemljišta podigao voćnjake. Preostalo je posle komasacije, vraćeno starim vlasnicima, ali je ni danas gotovo niko ne obrađuje.